امين روانبخش

طراحی وب سایت

هوشمندسازی کسب و کارها

مدرنیزاسیون فرآیندها

هوش تجاری PowerBi

پشتیبانی و راه اندازی میکروتیک

پشتیبانی و راه اندازی سرورهای مجازی VM

امين روانبخش

طراحی وب سایت

هوشمندسازی کسب و کارها

مدرنیزاسیون فرآیندها

هوش تجاری PowerBi

پشتیبانی و راه اندازی میکروتیک

پشتیبانی و راه اندازی سرورهای مجازی VM

Blog Post

آموزش طراحی سایت – آموزش مدیریت سایت

سپتامبر 12, 2012 طراحی سایت موسسه

طراحی سایت کاری بسیار حساس و حائز اهمیت است چرا که شما را به بازاری با حداقل نیمی از جمعیت ایران وصل می کند. و البته اگر زبان انگلیسی را هم لحاظ کنیم، به نیمی از جمعیت جهان! با این حساب، دقت در این عمل، امری حیاتی است. در این پست سه اشتباه وحشتناک که می تواند سایت شما را به یک ابزار بی مصرف تبدیل کند، بررسی میکنیم.

۱. بازدیدکننده سایت ما را دوست دارد، چون سایت ماست!

اولین مورد که اهمیت بسیار بالایی دارد طراحی سایت برای دل مدیر سایت است! جایی که سایت طراحی می شود تا خواسته های مدیریت را تأمین کند نه بازار هدف را. به یک مثال توجه کنید: سایت یک فروشگاه لوازم خانگی با تصاویر متعدد و بسیار با کیفیت طراحی شده است تا زیبا باشد و البته که این تصاویر با کیفیت زمان لود سایت را بالا می برند اما با اینترنت های سرعت پایین اما چون مدیریت دارای اینترنتی با سرعت ۱mb هست، لذا سایت برای وی در زمان کوتاهی لود می شود.

سایت دارای قالب شیک و زیبایی است و مدیر از آن راضی است اما بازار هدف این سایت، به دلیل نداشتن سرعت اینترنت مناسب، به سختی می توانند این سایت را ببینند لذا سایت را بسته و به سراغ سایتی می روند که سریع تر باز شود!

به همین سادگی، سایت بخش مهمی از بازار هدف خود را از دست می دهد فقط چون خواسته نیازهای مدیریتش را تأمین کند و به بازدیدکننده توجهی نداشته است.

یک حقیقت تلخ: بازدیدکننده هیچ اهمیتی برای سایت ما قائل نیست: دقیقاً همین طور است. او به دنبال تأمین نیازهای خود است و اصلاً اهمیت نمیدهد که سایت شما باشد یا خیر. اگر سایت دیر باز شود، سریع به سراغ یکی از رقبا می رود و نیاز خود را از آنجا تأمین میکند!

بازدیدکننده می خواهد یکی از مشکلات خود را حل کند و در این راه به تنها چیزی که اهمیت می دهد، مشکل خودش است نه هیچ چیز دیگر.

۲. زمان زیادی در اختیار دارید!

برخی طراحان طوری مبادرت به طراحی سایت می کنند که گویا ساعتها زمان دارند تا بازدیدکننده را با سایت و فعالیتش آشنا کنند. اما حقیقت چیز دیگری است. زمان بسیار اندکی در دست شماست تا بازدیدکننده با موضوع فعالیت سایت شما آشنا شده و در سایت باقی بماند. به عنوان طراح سایت، باید در حداقل زمان ممکن، اهم فعالیتهای سایت طوری که برای بازدیدکننده ی هدف شما، مفید واقع شود را روشن کنید… .

 

۳٫ گم شدن در سایت

این مورد را در آخر آوردم اما شاید با اهمیت ترین مورد همین باشد! هر چقدر هم سایت خوبی طراحی کرده باشید، اگر کاربر در زمان گردش در سایت، در آن گم شود و نتواند به راحتی راه مورد نظرش را بیابد، بدون شک صفحه را خواهد بست و دیگر پشت سرش را هم نگاه نخواهد کرد!

کاربر باید بداند:

  • کجاست؟
  • چطور میتواند به صفحه ی اصلی برود؟
  • بعد از این صفحه چه صفحاتی برای نمایش مناسبند؟
  • و  موارد مشابه

در نظر بگیرید، کاربری در صفحه اصلی یک سایت روی لینک مثلاً فروشگاه کلیک می کند و وارد بخشی می شود که اخبار اقتصادی در آن قرار دارد! لینک دادن های اینچنینی تنها باعث سردرگمی کاربر در سایت می شود. یا در نظر بگیرید فردی که با کلیک روی کالاهای رایگان، وارد بخشی در سایت می شود که برای تمام کالاها قیمت گذاشته شده و پس از کلیک روی توضیحات، وارد یک صفحه مستقل می شود که دیگر راه برگشتی ندارد!

و بدتر از همه اینها، با کلیک روی هر لینک، صفحه جدیدی باز می شود که مرورگر کاربر را سنگین کرده و خود کاربر را گیج میکند!

در زمان طراحی سایت مشتریان خود، به شدت این موارد را لحاظ کنید چرا که میزان بازدهی سایت، مستقیماً تحت تأثیر اینها هستند… .

مطالب مرتبط:

Write a comment