امين روانبخش

طراحی وب سایت

هوشمندسازی کسب و کارها

مدرنیزاسیون فرآیندها

هوش تجاری PowerBi

پشتیبانی و راه اندازی میکروتیک

پشتیبانی و راه اندازی سرورهای مجازی VM

امين روانبخش

طراحی وب سایت

هوشمندسازی کسب و کارها

مدرنیزاسیون فرآیندها

هوش تجاری PowerBi

پشتیبانی و راه اندازی میکروتیک

پشتیبانی و راه اندازی سرورهای مجازی VM

Blog Post

روزی روزگاری

اکتبر 4, 2012 طراحی سایت موسسه

بوسیله روی ۸-۰۸-۲۰۱۲ به زفره مدیا, طراحی وب سایت


روزی روزگاری طراحی وب سایت برای یک شرکت فقط یک چیز اضافه کنار کاتالوگ و ست اداری بود تا در پایان هر بخش از اطلاعات شرکت مطرح شود٫ خیلی دور نبود زمانی که در تلویزیون خودمان هم فرق ایمیل و وب سایت را نمی دانستند و بارها آدرس ایمیل را با W آغاز می کردند٫‌طراحی وب سایت بصورت صفحه ای بود و بین وب سایت استاتیک و داینامیک! بسیار فرق وجود داشت تا جایی که قیمت وب سایت های داینامیک سر به فلک می کشید.

فلش هم که برترین نوع وب سایت به شمار می رفت و HTML5, Jquery هم نبود که همه بگویند ما جی کوئری می خواهیم در کار استفاده شود!

بعد از گذشت ۱۵ سال از دوران تولد طراحی وب سایت در ایران٫ گاه و بی گاه هنوز از همین صحبت ها که در زمان های قدیم مطرح می شد می شنوم و بیشتر به یاد گذشته می افتم تا پاسخ به صحبتهای فوق که از زبان مدیران و یا مسئولین عالی رتبه شرکت های بازرگانی مطرح می گردد.

هر از چند گاهی که سری به وب سایتهایی که با بودجه های هنگفت پیاده سازی شده اند می زنم٫ تکنیک های ۱۰ سال پیش را در آن ها می یابم و باز لبخند به لب به حال این چنین کارهای ضعیف آه تاسف میکشم.

هنوز هم شرکت های بر اساس روزمه بلند بالا و ۵۰ صفحه ای و یا ماژول های بیشماری که در کل شاید ۵ تای آنها هم بکار یک وب سایت تجاری نیاید برای طراحی سایت خود اقدام میکنند.

شاید نام وب سایت به اسم واژه پارسی برایمان نا مفهوم باشد اما این وب سایت در روزگاری نه چندان دور یکی از اولین موتورهای جستجو فارسی بود٫ این وب سایت و وب سایتهای اینچنین در روزگاری بوجود آمدند که اینترنت همچنان ۳۶K بود٫ و خیلی ها مودم هم نداشتند. تبلیغات اینترنتی در حد شوخی بود و صحبتی از ADSL و یا پرداخت آنلاین نبود.

افسوس که همچنان بعد از یک دهه همچنان وب فارسی از کمبود هایی رنج می برد که نیروی متخصص برای آن موجود است اما فهم برای قبول ساختار نوین نا موجود.

سید رضا موحدی – مرداد ۹۱

Write a comment