امين روانبخش

طراحی وب سایت

هوشمندسازی کسب و کارها

مدرنیزاسیون فرآیندها

هوش تجاری PowerBi

پشتیبانی و راه اندازی میکروتیک

پشتیبانی و راه اندازی سرورهای مجازی VM

امين روانبخش

طراحی وب سایت

هوشمندسازی کسب و کارها

مدرنیزاسیون فرآیندها

هوش تجاری PowerBi

پشتیبانی و راه اندازی میکروتیک

پشتیبانی و راه اندازی سرورهای مجازی VM

Blog Post

۱۱ ویژگی برجسته طراحی سایت و وبلاگ | وب هاب

سپتامبر 23, 2012 طراحی سایت موسسه

آیا به عنوان یک وبلاگ نویس یا سایتدار به این موضوع فکر کرده اید که طراحی وبلاگ و سایت خوب که از جنبه کاربران مورد پسند باشد ، کدام موارد را در خود جای می دهد؟ آیا هم اکنون که از سایت خود استفاده می کنید نیز به این مورد اندیشیده اید که وبلاگ شما با کاربران و خوانندگان تعامل و ارتباطی برقرار می کند یا خیر؟

طراحی وب یک مقوله ای است که از استانداردهای رایج در این زمینه پیروی می کند و البته در میان طراحان مختلف نیز متفاوت است. پس با این اوصاف در طراحی یک سایت یا وبلاگ باید چه معیارهایی را مد نظر قرار داد و از طراح سایت باید چه انتظاراتی را داشت؟

این سوالی است که در این پست در مورد آن و به معرفی چندین نکته مهم که می تواند موجب برجستگی و موفقیت یک سایت یا وبلاگ از نظر کاربران شود را شرح می دهیم که امیدوارم در طراحی سایت خود آنها را مد نظر قرار دهید.

۱- خوانایی مطالب

از آنجایی که وبلاگ نویسی حول محور محتوا می چرخد ، خوانایی مطالب در درجه اول بسیار مهم است. حتی اگر محتوایی عالی اما با خوانایی ضعیف داشته باشید ، تلاش شما برای جذب و حفظ خوانندگان بیهوده است. البته طراحی تم و قالب سایت و وبلاگ مهم است و نباید طراحی ، محتوای مطالب را تحت تاثیر قرار داده و از خوانایی آن بکاهد. در هنگام طراحی قالب سایت ، بخش های مختلفی مانند هدر ، سایدبار ، منوی ناوبری که اغلب توجه خوانندگان را جلب می کنند ، بیشتر مورد توجه طراحان هستند و همین موضوع باعث غفلت آنها و تاثیری که این مکان ها روی محتوا و خوانایی مطالب می گذارند را فراموش می کنند.

عوامل زیادی بر روی خوانایی درون متنی وجود دارد که بعضی از این موارد را به صورت زیر شرح داده ایم :

  • پاراگراف های کوتاه : با ایجاد پاراگراف های کوتاه ، خوانندگان زمان بیشتر و بهتری را برای مطالعه مطالب خواهند داشت و سریعتر می توانند مطلب ها و پاراگراف های جدا شده را مطالعه کنند. زیرا پاراگراف های طولانی ، بسیار سخت و دشوار خوانده شده و خوانندگان را خسته و گیج می کنند.
  • لیست ها : استفاده از ویژگی لیست در بین مطالب و به کار بردن آنها برای بخش های مهم می تواند یکنواختی مطالب را بر هم زده و خوانده شدن مطلب هم راحتتر کنند و از این طریق هم می توان توجه خواننده را به متن های مهم جلب نمود.
  • متن های پر رنگ : قرار دادن یک صفحه کامل از متون که از لحاظ اندازه و رنگ و نوع فونت هیچ تفاوتی با هم ندارند ، مشکل ساز خواهد شد. بسیاری از خوانندگان کلمه به کلمه مطالب را نمی خوانند و فقط آنها را با چشم دنبال کرده و اسکن می کنند و اینجاست که متن های پر رنگ و جدا کننده می تواند توجه بیشتر خواننده را جلب کرده و خوانایی متون را بیشتر نماید.
  • فاصله بین خط ها : برای یک سایت یا وبلاگ بسیار مهم است که فاصله بین خطوط را با اصول استاندارد طراحی وب و با توجه به اندازه تم و قالب سایت ، به درستی انتخاب کند.
  • عنوان های درون متنی : عنوان هایی را که برای درون مطالب انتخاب می شود را می توان با کمک تگ های ( h3 یا h4 ) با بقیه متون جدا کرده و خاصیت کوچکی یا بزرگی را به آنها داد تا تمایزی بین عناوین و متون اصلی داده شود و خوانایی و اسکن مطالب توسط خواننده را بالاتر ببرد.

۲- ستون و سایدبار کناری سایت

نوار سایدبار ، بخش مهمی از طراحی یک سایت یا وبلاگ است که نقش عمده ای در جذب کلیک بازدیدکنندگان دارد و بهترین فرصت و مناسب ترین مکان برای یک طراحی خلاقانه بر روی آن است. علاوه بر اینها ، ستون سایدبار فرصتی را برای در دسترس قرار دادن محتواو عناوین قدیمی و به نمایش گذاشتن آنها برای بازدیدکنندگان را در اختیار قرار داده و کاربران را تشویق به کلیک و در نهایت افزایش بازدید و Pageviews سایت می نماید.

برخی از عناصری را که می توان در ستون سایدبار قرار داد عبارتند از :

  • پست ها و مطالب محبوب ، پست های اخیر ، لینک دوستان ، آرشیو مطالب ، نظرات اخیر ، تبلیغات ، تگ و برچسب ها ، لینک سایت های اجتماعی و …

۳- طراحی بخش نظرات سایت

قسمت دیدگاه ها یا کامنت های سایت به عنوان یکی دیگر از اولویت های مهم در طراحی سایت یا وبلاگ محسوب می شود که می تواند احساس متفاوت بودن برای خوانندگان را در بر داشته باشد. طراحان برای این بخش از امکان آواتار ها ، نظردهی تو در تو ، استفاده از شکلک ها ، رنگ بندی و استایل دهی به نظرات و … استفاده می کنند. به نوعی که امروزه ، استفاده از آواتارها در قسمت نظرات به یک رکن اساسی این قسمت تبدیل شده و اگر هم که سایت بر روی یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس بنا شده باشد که آواتارها به راحتی از سایت Gravatars بیرون کشیده شده و هنگام نظر دادن در بخش کامنت ها دیده می شود که البته زیبایی دو چندان را به این بخش خواهد داد.

۴- مکان تبلیغات

اکثر سایت ها و وبلاگ ها که به صورت شخصی یا حرفه ای اداره می شوند ، برای کسب درآمد و پر کردن هزینه های خود از تبلیغات در سایت خود استفاده می کنند که ممکن است به صورت تبلیغات کلیکی ، افیلیت یا تبلیغات مستقیم باشد. در حالی که امروزه دیگر تبلیغات جزء جدانشدنی وب و یک ضرورت مهم برای سرپا نگه داشتن وب سایت است ، اما همین تبلیغات در صورتی که به درستی در مکان مناسب قرار نگیرند باعث اثرات منفی بر روی کل طراحی سایت خواهند داشت.

برخی از وبلاگ نویسان و طراحان تبلیغات را در مکان هایی که توجه زیادی از کاربران را می گیرد مثل تبلیغ در میان پست های سایت ، قرار می دهند. در حالی که درآمد کسب شده از تبلیغ را بیشتر می نماید ، اما ممکن است نگاه کلی و خوانده شدن مطالب را کاهش دهد. تصمیم با خودصاحب سایت است ، اما از دید یک طراح وب تبلیغات باید در مکان های بخصوص خود و به صورتی استاندارد تعیین و قرار بگیرد.

مکان و محل تبلیغات مهم است ، اما ناحیه و چارچوبی که تبلیغات درون آن قرار میگیرد نیز بسیار حائز اهمیت است. به همین منظور می توان با استفاده از فریم های زیبا و دستورات CSS مناسب ، فضایی را برای تبلیغ ها در نظر گرفت. در کل می توان تبلیغات را در نوار کناری و در سایدبار یا در زیر هدر سایت قرار داد که استانداردترین مکان های تبلیغاتی می باشند.

۵- نوار ناوبری

نوار ناوبری ( Navigation ) یکی دیگر از عوامل موثر در طراحی مناسب یک سایت است. به نوعی که هیچ چیز خسته کننده تر از این نیست که کاربر یا بازدید کننده برای پیدا کردن بخش های مختلف سایت ، گیج شده و سریعا سایت را ترک کند. از سویی دیگر ، نوار ناوبری می تواند باعث افزایش بازدید از مطالب و بالا رفتن Pageviews سایت گردد.

برخی از راه های حفظ منوی ناوبری ، این است که لینک های داخلی در میان مطالب و ارتباط برقرار کردن میان مطالب قدیمی با جدید ایجاد کرد. می توان برای این منظور از ستون سایدبار استفاده کرده و پست های محبوب و برتر را نمایش دادیا در سایدبار آرشیو مطالب را از ابتدا برای دسترسی راحتتر قرار داد و یا در پایین پست ها و مطالب می توان پست های مرتبط را نمایش داد.

۶- تصاویر در پست ها

بخشی از تلاش های یک وبلاگ نویس در این است که از تصاویر برای ارتباط برقرار کردن مطالب با کاربران و تعامل بیشتر با آنها در سایت خود استفاده نماید. البته طراح سایت می تواند برای تصاویر یک استایل زیبا که تصاویر را از مطالب جدا و موثرتر نمایش می دهد ، استفاده کند.

۷- فوتر یا پاورقی سایت

در هنگام طراحی سایت یا وبلاگ ، بعد از نوار ناوبری یک منطقه دیگر با نام فوتر ( Footer ) نیز طراحی و ایجاد می شود که البته می توان از این مکان به نحو احسنت استفاده کرده و خلاقیت خوبی را روی آن پیاده کرد. به طور معمول در این بخش ، متن کپی رایت ، لینک به صفحه اصلی ، لینک دوستان ، لینک تماس و درباره ما ، نام و لینک طراح قالب و … قرار می گیرد.

البته این موارد مطلق نیستند و می توان در این بخش هم از عناصری که در نوار سایدبار سایت استفاده شده ، قرار داد. مثل : پست های برتر ، نظرات اخیر کاربران ، لینک سایت های دوستان ، آرشیو مطالب ، لینک شبکه های اجتماعی ، ویدیو و کتاب های الکترونیکی و … .

۸- رنگ بندی سایت

انتخاب رنگ ، یک دیگر از عومل موثر در برجسته کردن سایت و وبلاگ است. البته پیدا کردن رنگ مناسب برای بخش های مختلف طراحی خیلی هم آسان نیست و تقریبا به دانش طراح از طیف رنگ و شناخت کلی آن از رنگ های مختلف بستگی دارد. به صورتی که بعضی از طراحان از رنگ های روشن و زیاد استفاده کرده و برخی دیگر از رنگ های کمتر و تک رنگ استفاده می کنند. خوشبختانه ابزارهای مختلفی برای پیدا کردن و استفاده از رنگ ها برای طراحی وب وجود دارد. ( در پست “ راهنمای انتخاب و ترکیب رنگ در طراحی وب ” در مورد رنگ ها به طور مفصل مطلبی منتشر شده است )

۹- آیکن ها

آیکن ها به عنوان اصلی ترین عناصر گرافیکی در هر سایت یا وبلاگی به شما می روند که ظاهر و نمای کلی سایت را تحت تاثیر خود قرار می دهند. از آیکون ها می توان برای رساندن یک پیام خاص به جای متن برای کاربر استفاده کرد. در صورت استفاده درست و به مقدار از آیکن ها ، می توان برجستگی خاصی را در سایت ایجاد نمود.

۱۰- بخش اشتراک های سایت

استفاده از اشتراک فید ( RSS ) و ایمیل ( Feed ) در سایت می تواند نیرو و روح تازه ای را در وبلاگ ایجاد کرده و نیرومندی سایت را بیشتر نماید. پر واضح است که استفاده از فیدخوان و اشتراک RSS برای کاربران در تبدیل کاربران به بازدیدکنندگان ثابت و دائمی موثر خواهد بود. معمولا مکان های اشتراک Feed در بالای سایدبار و در ستون کناری سایت قرار می گیرد. البته می توان هنجارشکنی کرده و لینک اشتراک را در قسمت هدر یا فوتر سایت نیز قرارداد.

اکثر سایت ها نیز برای تمایز بخش اشتراک RSS ، این قسمت را با استفاده از آیکون ها و استایل های بخصوص تزیین کرده تا کاربر راحتتر به این بخش دسترسی پیدا کند.

۱۱- شبکه های اجتماعی

بیشتر سایت ها و بلاگ ها ، دکمه ها ، آیکن ها ، لینک های شبکه های اجتماعی را برای تشویق کاربران به دنبال کردن سایت در این رسانه ها استفاده می کنند. بهترین روش برای قرار دادن این لینک ها در بخش سایدبار سایت است که می تواند شامل یک آیکون کوچک برای اشتراک گذاری یا یک دکمه برای رای دهی به مطلب مورد نظر باشد که حتی می توان از این آیکون ها در زیر عنوان مطالب یا در کنار متون یا به صورت نواری در کنار حاشیه سایت استفاده کرد.

نظر شما چیه ؟

شما فکر می کنید که چه عناصری در موفقیت و برجسته کردن طراحی یک سایت یا وبلاگ می تواند دخیل شود ؟

Write a comment